Робърт Амакер

Боб (Робърт) Амакер – бакалавър по математика, писател, музикант, майстор по бойни изкуства… Човекът-знание и човекът-ритъм. Но преди всичко останало – човекът-изкуство.  За своите 62 години, както и в най-ранните моменти от своя живот, Боб успява да съхрани искрената си привързаност към две занятия – барабаните и тайдзи-цюан. В резултат на много години практика, той успява да постигне майсторско ниво и в двете направления. Барабаните и тайдзи-цюан не са просто някакво хоби за Робърт, или дори призвание, а начинът му на живот. Да бъде заразително енергичен, жизнерадостен и открит, както и свободен в своите съждения и постъпки, всъщност, е нещото, което му позволява да развива своя дух. А това, според него, е най-важното нещо в живота на човек.

Краткото ми изложение няма как да бъде достатъчно, за да успея, дори и в най-общи линии, да разкажа биографията на Робърт Амакер – на Боб, всъщност, за което красноречиво свидетелстват всички факти от неговия живот, винаги му е било тясно във всякаквите официални рамки и умишлени формати, които с удоволствие всеки път е пренебрегвал. Освен това, пътят му е осеян с много повратни събития, но независимо от това успява да учи при десетки видни майстори, всеки от които е наистина достоен за отделен по-дълъг разговор.


Автобиография

През 1955 г. Робърт започва да изучава джудо, след което се занимава с карате-киокушинкай при Боби Лоу, а през 1970 г. – с карате-годжурю (черен пояс) при Питър Урбан и айкидо при Ямада. Има и уникалната привилегия да се занимава при двама от преките ученици на внука на основателя на стила Ян тайдзи-цюан – Ян Ченфу. Първият от тях, както и негов пръв учител, е професор Чен Манчин. Освен това, Робърт Амакер продължително време се занимава и със своите “старши братя” (кит. – старшите ученици в школата, започнали да се занимават по-рано), двамата знаменити ученици на професор Чен – Уилям Чен в Ню Йорк и Бенджамин Лоу в Сан Франциско.

До 1978 г. Робърт продължава своето обучение при Чу Чуфан, а от 1975 до 1982 г. при Бенджамин Лоу. Освен това, за същия този период (1974–1976),  той успява да усвои и стила на Маймуната при майстор Куан Сай Хун. През 1969–1970 г. изучава дзен-будизъм в центъра “Даймънд Сангха” (Хавай) под ръководството на Ясутани Роши и Сейкида.

Обединявайки най-добрите качества на двамата преки ученици на майстор Ян Ченфу  (творческият подход и креативност на майстора Чен Манчин и изключителното внимание и педантична преданост на майстора Чу Чуфан, чиито ученик става той самият), Боб Амакер изкристализира в начина си на преподаване на теорията и практиката на тайдзи-цюан, като успява да освободи учениците си от желанието да се опитват да открият техниката под слоевете легенди и социално-културни предразсъдъци.

От 1968 г. Робърт е преподавател по тайдзи-цюан на семейство Ян. В периода между 1968–1976 г. води занятия по хатха-йога; между 1969–1970 г. преподава йога и тайдзи-цюан в Хавайския университет; през 1969 г. се превръща в един от основателите на Института за вътрешни изследвания, който и до ден днешен продължава да действа в Сан Франциско, като поканва в качеството на главен майстор един друг пряк ученик на Ян Ченфу – господин Чу Чуфан.

Майстор Чу освен това е ученик на Чен Уеймин (който се явява като негов “по-старши брат” в школата Ян), който доста продължително време прекарва в занятия по туйшоу (“бутащите ръце”, упражнения в двойки по бутане с ръце на място и в движение) с Ян Ченфу, получавайки от него директни знания за висшите техники по тайдзи-цюан – да люй (“голямото отблъскване назад”), туйшоу в три стъпки и саншоу (“свободни ръце”, комплекс по двойки за формален двубой).

Чрез своя начин на преподаване, той се стреми да предаде системата на семейство Ян в нейната най-чиста и класическа форма.  Неговата класическа школа по тайдзи-цюан на семейство Ян “Бялата врана”, съществува в Москва от 1996 г.

На 15 годишна възраст Робърт Амакер става професионален музикант, като прави записите си в музикалните студия “Vanguard”и “Elektra”. В продължение на 5 г. се обучава да играе на табла при Васант Сингх и още 4 г. при Джорди Марш. Научава се да свири на африкански барабани при Kwaku Daddi. В недалечно минало успява да запише албуми с Майк Елис (САЩ), Андрей Монгуш (Тува), Майк Медсън (Германия) и Олег Киреев (Москва), Татяна Михева (Москва), Вера Сажина и Вили Мелникова (Москва), Катя Чернинова (Москва). Освен това, Боб успява да излезе на сцена заедно с група „Мелница”, след като бива лично поканен от тях.

Към дадения момент, Робърт живее на Хаваите и в Москва, като постоянно провежда семинари в основаните от него школи в Калифорния, Москва и Прага. Преводач е на класически текстове по тайдзи-цюан. През 1979 г. Боб Амакер издава в съавторство книгата “Същността на тайдзи-цюан”– английски превод на класически текстове по тайдзи-цюан, които и досега продължават да бъдат като определен стандарт за подобни преводи.

 

Въпрос


Само регистрирани потребители могат да зададат въпрос. Вход.

За регистрация натисни тук.



Изпрати на приятел


Share |
Име:
Поща:
Име на приятел:
Адрес на приятел:
Съобщение:
Въведете символите от картинката:
Въведете символите от картинката

234
Във вид за печат
top
Notice: Undefined index: GetCode in /home/olegcherne/public_html/common/descriptor_parser.inc.php(191) : eval()'d code on line 5