Балсам за кожата

Кожа

Кожата е най-важната система на човешкото тяло, чиито функции зависят от вътрешното (чрез дробовете) и външното дишане (чрез рецепторите на кожата и жлезите с външна секреция). От качествата на работата на рецепторите зависи подхранването както на самата кожа, така и на цялото тяло чрез кожата, посредством пространството, в което се намираме.

Показатели за това са различната сетивност, тактилност при хората. Понижената тактилност е предизвикана от неспособността на кожата да генерира енергия, което рано или късно води до болести, свързани с кожата. Кожната система се развива в човешкото тяло до 32 годишна възраст. Плюс-минус пет години, в зависимост от възрастта, качествата на външната среда и способността или неспособността на човека да поддържа обмена на вътрешна енергия. Особено в зрялата възраст, когато кръвта престане да подхранва кожата или напротив, прави го прекомерно, кожата е под силен стрес. Към това се прибавя и агресивното въздействие на околната среда.

От този момент насетне е добре да се започне подхранване на кожата. Може да се започне и по-рано, но не повече от 2-3 пъти седмично. Застаряването на кожата може да доведе до застаряване на кръвта и мускулите, което създава вече не само козметични проблеми, но и дълбоко физиологични.

Върху кожата са разположени голям брой енергийни образувания, които трябва да умеем да подхранваме, за тази цел обаче трябва да разбираме кой е всъщност източникът, подхранващ кожата. Вътрешното хранене се определя от храната, която консумира човекът. Това определя в последствие и връзката на кожата със сухожилната система. И тук най-важно е какво пие човекът. Чрез кожата се отделят много течности и колкото по-некачествени са течностите, които употребяваме, толкова по-агресивна среда създаваме за кожата си. С други думи колкото и да подобряваме кожата си, ако приемаме некачествени течности, ние я увреждаме чрез кръвта.

Подхранване на кожата

В съвременния свят нищо не е така развито както индустрията за подхранване на кожата. Многобройните парфюмерийни предложения, масла, кремове, всички те неизменно въздействат върху кожата - или при директно съприкосновение с нея, или посредством вдишването.

Независимо какви масла и кремове използваме, как ги обозначаваме и как определяме предназначението им, първичното им действие е взаимодействане с клетката на кожата, с жлезите за външна секреция. С помощта на тези средства ние оказваме въздействие на нашата кожа, като или я увреждаме при неправилно подхранване, или подобряваме състоянието й. Дори и да не използваме нищо обаче, кожата ни взима определени елементи от околната среда или дори от водата – когато си взимаме душ. Колкото по-агресивна е тази околна среда, толкова по-агресивно въздействие оказваме върху кожата си.

Подхранването с аромати и масла е едно от най-древните видове подхранване, познато на човека - в миналото маслата всъщност играели ролята на съвременния душ или вана. С други думи маслото не само подхранвало, то почиствало тялото. Впрочем дори днес в много отдалечени и повече или по-малко диви части на света различни общества продължават да използват маслата като най-ефективното хигиенно средство. Маслото, разбира се, може не само да почисти кожата, но и да я подхрани.

В съвременния свят кожата на човека се намира в постоянен стрес, както заради въздуха, който ни обкръжава, така и заради водата, която разрушава структурата на кожата ни. Стремежът на жените преди всичко да подхранват кожата си е не толкова съзнателна, колкото интуитивна потребност. И разбира се търсенето ражда предлагане. Същевременно липсата на разбиране за това какво и защо приемаме, често води до влошаване на свойствата на кожата. За да бъдат ефективни даден крем или масло, е важно да се съблюдават ред показатели.

Необходимостта от балсам за кожата – маслото

Основен компонент на подхранването може да бъде само маслото и нищо друго. Защо? Защото то е продуктът, който може да предаде реалната сила на компонента, при условие че маслото е получено по най-ефективния възможен начин. Тук маслата се делят на два вида: натурално, което не съдържа никакви примеси и е получено по естествен път, и масло, получено чрез топло или студено пресоване, което позволява с помощта на съвременните технологии да се извлече силата на маслото или семето му.

Именно този тип масло е най-полезното и силното днес. По правило на пазара бихме могли да намерим не повече от десетина компании, които могат да предложат такова масло. Методът на производство е скъп, затова и цената на това масло се отличава силно от просто натуралните, които по-скоро почистват и са подходящи за масаж, но не и за подхранване.

Нещо много важно – ако смесваме масла, които нямат достатъчно сила, ние всъщност неутрализираме действието им. С други думи просто натуралните масла не бива да се смесват. Ако искаме да получим масло с подхранващ ефект, трябва да го смесим с други масла, които имат сами по себе си по-скоро тонизиращ ефект.

Обективност

Основният проблем на всеки парфюмерист е субективността - той всъщност трябва да разчита на собствения си вкус и опит. Важно е да разбира физиката на аромата, неговата задача и да тръгне оттам. Много парфюмерийни продукти обаче разчитат на рефлексивното възприемане. Лавандулата, например, която отпуска съзнанието. Много опасно е, когато маслото неутрализира съзнанието, а не го подхранва. Или цитрусите, които създават асоциация с вкуса и така потискат първичните вибрации на възприемане. Това е особено важно при базовото масло.

Базово масло

Най-важният елемент при приготвянето на маслото, който се явява и негов проводник, е базовото масло. Неговият аромат трябва да бъде минимизиран, а значението му трябва да се разбира. Базовото масло не бива да влияе върху основното масло или смес, а трябва да го консервира. Ако става дума за масло за кожата, трябва да се разбира неговата геометрия, която не бива да се разрушава чрез базовото масло. За тази цел трябва да се използва най-силното масло, като тук, разбира се, водещото място заема маслото от жожоба.

Синергия

Комбинирането на действията на маслата е всъщност основното изкуство на парфюмеристът. При съставянето на балсама „Афродита” се изучава един от 12 сегмента на напрежение на тялото ни, който има свое усилие, геометрия и честотност. Всичко това се изразява в реакцията на самата кожа към маслото и обонянието.

С други думи съединението от маслата трябва да има определена сила, която да трае във времето (не по-малко от 2 часа), за да може да приключи процеса на йонизация. Ако маслото няма достатъчна сила, то е комплементарно, т.е. създава само козметично изменяне на аромата. Но ако маслата се смесят неправилно, независимо какви са качествата им, може да се получи инхибиране или потискане на едно масло от друго.

Основното умение при синергията е да се разбира вибрацията на маслото, за да се получи като резултат не просто усилване, а насочено усилване.

 

02 август 2012

Изпрати на приятел


Share |
Име:
Поща:
Име на приятел:
Адрес на приятел:
Съобщение:
Въведете символите от картинката:
Въведете символите от картинката


14 0
| 1036 прегледи |
Етикети:

Във вид за печат
top
Notice: Undefined index: GetCode in /home/olegcherne/public_html/common/descriptor_parser.inc.php(191) : eval()'d code on line 5