Анатомията на тайдзи-цюанЧОМ

Анатомията на тайдзи-цюан е това, което трябва да преобразуваме в процеса на практиката. И ако не разбираме какво преобразуваме, трябва да преосмислим онова, което правим изобщо. Анатомията на тайдзи-цюан задава условията, при които подхождаме към осъществяването на задачата на тайдзи-цюан. Ако не разбираме анатомията на тайдзи, не можем дори да започнем да се занимаваме с тайдзи, тъй като не сме в състояние да си дадем сметка какво правим и всичките ни действия са само следствие на реакциите ни, а самата практика не е за нас нищо повече от емоция.

Лаборатория на развитието
1599

Лаборатория за развитиеЧОМ

«Лаборатория за развитие» е проект, в чиято основа лежи моят 35-годишен опит в изучаването на знанията, практиките и традициите на основните етнически групи по цял свят. Създадената база от практики представлява именно методът за усъвършенстване и развитие на човека.

2541

Белидeнс (танцът на корема) като изкуството на животаЧОМ

Танцът за жените се явява като определена форма за напълване. Това е изкуството на преживяване на женското начало, защото жената може да живее само в действията, които я напълват. Действията, които не я напълват – изтощават жената физически и духовно.

1202

Цикли на развитиеЧОМ

Животът на човека се състои от цикли, такава е човешката природа. С други думи природата има собствена макрокосмическа схема за движение на енергията, която се наслагва върху живота на човека и преобразува енергията му осем пъти (при мъжете) или седем пъти (при жените).

1137

Учителят и ученикът. Частно мнение по един общ въпросЧОМ

Тази тема е, мога да кажа, по-скоро важна за мен (а и за хората, които обучават други), отколкото за вас. След като написах статията «Учител и ученик», където най-напред представих условията, характеризиращи отношенията между учителя и ученика, и след като получих много въпроси относно тази статия, реших да продължа темата.

Институт за развитие на човека
976

Пътят на женатаЧОМ

Въпросът за разбирането или определянето на идеята, която формира някаква последователност в разбирането на жената от гледна точка на развитието или от гледна точка на живота, не може да има декларативен характер, както, впрочем, и характер на просто разсъждение. Това е така по две причини: Защото основният проблем когато разглеждаме въпроса за развитието на жената се заключава първо в емоционалното възприятие и второ – в нерегламентираното поведение на обществото спрямо жената.

1717

Геометрията на тялотоЧОМ

Неспособността, неумението, нежеланието на човек да се занимава са характерни днес не само за тези, които нищо не правят, а и за онези, които се занимават с нещо. Развитието е свързано с реално разбиране на това, което правиш и с реален резултат. А реалният резултат е вътрешното удовлетворение от процеса.

2597

Практикуващият – разлика между първо и второ нивоЧОМ

Един от основните проблеми при практикуващите е в това, че начинаещият не насочва вниманието си към това, до което може да достигне в най-близък план. Той сякаш битува в едно очакване, че всичко ще се разбере от само себе си, всичко ще дойде от само себе си. В резултат на това той не само не се придвижва напред, но под едни нови „одежди” затвърждава старите си проблеми, т. е. движи се назад.

1225

Мускулната системаЧОМ

Мускулната система в даоистката традиция отговаря на понятието Алхимическо тяло. Мускулната система всъщност представлява цялото тяло. В съвременния свят тази система по начало подлежи на несистемно и ненужно (преди всичко на самата система) развитие както при хората, които се впускат в развиване на физиката си, така и при онези, които не правят нищо за нея.

1482

Грешките на занимаващите се с вътрешни практикиЧОМ

Днес, когато понятието за развитие бива определяно по различни начини от различните хора, когато развитието бива определяно от хора, които всъщност не се занимават с него, е истински сложно да се предизвика у човека потребността да разбере в какво всъщност се състои развитието, вместо да пристъпи директно към него без необходимата подготовка.

1383

Кожната системаЧОМ

Кожната система е система със сложна структура, която зависи главно от циркулацията на енергията в белите дробове и от дълбочината на дишането. Ето защо, всъщност, съдейки по това какво усилие имаме при дишането, ние можем да говорим за свойствата и качествата на кожата.

1053

УченикЧОМ

Ученикът е, преди всичко, условие за развитие, а след това и определение за човек, който има основание да смята, че притежава качествата на ученика. Ако първото обаче не зависи или зависи в незначителна степен от човека, то второто е изработено условие, в което се сливат в едно опитът на обучението и умението да се обучаваме.

Институт за развитие на човека
616

Напълване. ВъведениеЧОМ

Животът на човек е символичен, но смисълът на тези символи си остава така и неизяснен, в резултат на което цялата актуалност на човешката дейност се свежда до процеса на напълването. Напълването е основата, която позволява на човек да съедини себе си с пространството, без да изразходва допълнителни усилия и без това да го задължава да бъде вътре в себе си.

1504

Безмозъчен означава несъсредоточенЧОМ

Ако съзнанието ни не е центрирано, ние не можем да развиваме симетрично тялото си, тъй като енергиите се разпределят неравномерно. Центрираността на съзнанието е свързана или с пълното му бездействие, или с изработването на сили на сцепление. Всъщност, колкото и обидно да звучи това за онези, които развиват мозъка си, по отношение на енергийните показатели, за тялото състоянието на не-мислене е равнозначно на състоянието на мислене. С други думи «безмозъчен» е онзи, който не се е научил да мисли нормално или онзи, който бива отвличан от състоянието на без-мислие от различни мисли.

1166

Частите на тялотоЧОМ

Изначално човешкото тяло е единен механизъм, който се опира върху определен ритъм на дишане (заложен от вътрешната пропорциолнаност на човека и сформиращ специфична мяра на дишането) и определена мяра за движение (изходяща от външните пропорции, които регулират ръцете, краката, главата и корема – единен източник на храненето).

1660

Структура на Даоисткото Тяло ЧОМ

Даоисткото Тяло е тяло основаващо се на генерираните Дзин енергии и енергиите, които създават условия за формиране на духа Шън. Структурата на Даоисткото Тяло е процес на взаимодействие на микрокосмоса с макрокосмоса по схемата Небе-Земя-Човек, или по схемата на усилията, които са формирали човешката природа. Тук Земята е форма, Човекът е мярка, а Небето е съответствие, което се базира на една от тринадесетте структуризации. Структуризации, определени от честотната си характеристика и създаващи нашето пространство.

Безсмъртие
1385

Защо да се занимаваме с тайдзи?ЧОМ

Тайдзи може да ни подари преживявания, които да ни помогнат да разберем какво означава да живееш в пропорционално тяло. До това висше състояние обаче днес достигат само единици. Забележете – достигат, тъй като съществуват тип хора, които са родени в повече или по-малко пропорционално тяло и те не разбират какво означава да живееш в непропорционално тяло. Тези хора обаче също са единици.

1393

Грешките на занимаващите се с тайдзи-цюанЧОМ

Занимаващите се с тайдзи-цюан най-често смятат, че са постигнали някакъв резултат като са запомнили последователността от движения във формата, или като са почувствали увереност в самите движения, имитирайки начина, по който ги правят великите майстори. В действителност, това далеч не винаги означава, че практикуващият не допуска грешки. А те, всъщност, могат да бъдат разделени на ментални, физически и енергийни. Ето някои от тях.

1205

Основата на практическите методиЧОМ

Основата на практическите методи се опира на отпускане, принципи, закони, дишане, ритъм, пространство, съсредоточаване.


Ток-шоу Гуру
986

Пет подхода при обучаванетоЧОМ

Независимо в какъв формат обучаваме човека, важно е да запазим неговата индивидуалност. Това означава да му помогнем да се обърне преди всичко към самия себе си. За тази цел ние като преподаватели трябва да следим как занимаващият се се съсредоточава по време на занятията.

Институт за развитие на човека
1075

Проблемни точки при занимаващите сеЧОМ

В методиката на занятията е важно да могат да се разкрият проблемните зони и точки при занимаващите се. Независимо какво е общото обучение и как го водим – дали от позицията на водещ, инструктор, майстор или учител, ние винаги трябва да разбираме, че колкото и хора да има в пространството, те ще започнат да му влияят и всеки човек ще внася собствените си преимущества и недостатъци.

661

Защо да обучавамеЧОМ

Защо да преподаваме? Как да определяме задачите на развитието и да удържаме концепцията за развитието, ако самото разбиране за развитието е толкова размито по дефиниция и по възможности?

Институт за развитие на човека
476

Знанията трябва да стоят над насЧОМ

Често занимаващите се се опират на личността, на човека. Това трябва да се анализира. Ние трябва да сме наясно, че Знанието трябва винаги да стои над нас. Няма значение как наричаме това Знание – даоистка йога, арабски танци или нещо друго. Всички те имат едни и същи задачи и принципи, т.е. тялото е същото, главата е същата и пространството е същото. Разлика има само в ритъма и честота на мястото.

Ток-шоу Гуру Институт за развитие на човека
955

МетодЧОМ

Днес, когато качеството предопределя зависимостта ни от времето, когато изискването към съзнанието е на няколко нива по-високо, от това, което е било, следва да се разбира картата на движение, а не да се върви незнайно откъде и незнайно накъде. Като оперираме със знания и принципи, трябва да си даваме сметка, че тяхната комбинация и алгоритъм от действия не са по-малко важни от наличието на инструмента и дори от майсторството.

Ток-шоу Гуру
1089

Практически методиЧОМ

Изкуството на култивиране на живота е най-древното даоистко изкуство за самоусъвършенстване. То е разработено от китайските философи Конфуций, Мендзъ, Сун Дзъ и усъвършенствано от китайските държавни структури с помощта на даоистките мислители и алхимици. Ключов аспект в това изкуство са Практическите методи – условията, чието съблюдаване води до осъществяването на определени задачи както в обучението, така и в ежедневната дейност.

Институт за развитие на човека
1024

Алхимия на туйшоуЧОМ

Това изкуство обединява външните техники на бойните изкуства и вътрешните закони на даоистката алхимия. Човек, който практикува туйшоу, преди всичко работи със състоянието на собствената си енергия ци и особено значение в тази работа има вътрешната алхимична основа на практиката. Системата на туйшоу помага за трансформирането на енергията ци, учи на ефективно взаимодействие с външните енергии и на контрол над собственото емоционално състояние, помага за развитието на мускулно-сухожилната и костната система на тялото, и освен това обучава човека на биомеханиката и принципите за построяване на движенията.

567

Даоистка йога на любовтаЧОМ

Човек може да се развие по различен начин. Някои избират своя път, други не избират, а просто следват, някои живеят рационално, други следват процеси, които трудно осъзнават, трети се посвещават на практиката на енергийното преобразуване, която се нарича алхимия. Изкуството на брачните покои трябва да се разглежда именно от алхимична позиция.

1301
top