Мярата на алхимията. Келтската алхимия или изкуството за координиране на шестте лъча

Един от базисните принципи в алхимичната наука е съвкупността, общността, свързването на всички части в едно универсално Знание. Тук изключително ценно е наследството на келтите, показали на света колко полезно е системното опознаване на алхимията като наука, глобална, обединяваща, синтезираща и създаваща нещо ново. Келтската алхимия е надкултурно явление, което събира в едно религиозното, образователното, историческото и културното наследство на много народи.

Келтите създали свой собствен уникален подход към възприемането на света, основан върху принципа на действията. Те положили началото на това, което впоследствие започнало да се нарича алхимия в арабската и европейската традиции. Ако се вземе предвид факта, че келтите са били свързани и с даоизма, можем да кажем, че те са създатели на един обединен формат на алхимията, свързващ азиатския, арабския и европейския й клон.

Появата и развитието на келтската алхимия заемат особено място в човешката история: иберийци, лигурийци, пикти, арийци, брити, илирийци и дори хиперборейци — митологичните жители на Атлантида. И това далеч не е пълният списък на древните народи и култури, повлияли върху формирането на алхимията на келтите.

Като че ли няма друга култура в света, която да е събрала в себе си такъв обем от знания, както келтската. Постоянно мигрирайки и срещайки се с различни народи, келтите формирали принципи, които определили характера на келтската алхимия като наука за пропорцията, ритъма и пълнотата. Това учение се нарича „науката за шестте лъча”.

Науката за шестте лъча е учение за развитието на всички живи организми. Едно от най-интересните знания, постигнати от древните келти, е това за наслояването на молекулите на водата, както бихме го формулирали днес. Келтите разбрали, че моделът на водата представлява сам по себе си нещо завършено. А способността за наслояване дава възможност да се получи друг, по-сложен модел, който при вмъкването си в организма може да се използва за заместването на съществуващия модел.

Това се прави в едно особено състояние на напрежение, при което молекулата няма поведението, което има в спокойно състояние. С други думи създава се нов зародиш с определена концентрация на молекули на водата. Тези молекули трябва да са шест (разположени в различни посоки). Това поражда не само нова сила, но и способността за усвояване на по-сложни елементи, например, кристали.

Създаването на хексагоналната форма спомага за постигането на максимално изменение, което всъщност е и задачата на келтската алхимия. Тук става дума за изменение, подобно на формирането на парата, при което физическото вече може да лети.

Трябва да се научим да извеждаме тялото си извън наличните ограничени условия. Цялата келтска култура всъщност представлява опит да се премине отвъд граничното състояние. Подобно на хубав коктейл тя е събрала в себе си набор от първокласни съставки и по своята същност е алхимична.

Кои са наследниците на келтската традиция днес? Бретонците, валийците, жителите на английското графство Корнуол, шотландците, ирландците, жителите на остров Ман или някой друг? Еднозначен отговор на този въпрос няма, но можем да кажем, че келтите са едно сборно, смесено явление, оказало съществено влияние върху развитието на цялата европейска култура. А именно тамплиерите, основавайки се не толкова върху знанията, колкото върху схемата за построяване на тези знания, можем да считаме за пазители на знанията на келтите, които са се преобразували и въплъщавали в различни форми – от преданията за Крал Артур до Толкин и дори Хари Потър.

Повече прочетете в книгата „Тамплиерът. Мяра“.

01 февруари 2013

Попитай автора


Само регистрирани потребители могат да зададат въпрос. Вход.

За регистрация натисни тук.



860
| Ритуал

Изпрати на приятел


Share |
Име:
Поща:
Име на приятел:
Адрес на приятел:
Съобщение:
Въведете символите от картинката:
Въведете символите от картинката

Във вид за печат
top
Notice: Undefined index: GetCode in /home/olegcherne/public_html/common/descriptor_parser.inc.php(191) : eval()'d code on line 5