Знания за пари

Знание ли е знанието, купено за пари? Много добър въпрос. И много важен за мен. Аз обикалях по света цели 20 години, за да се обучавам и дълго време не можех да получа знания в тази или онази школа, тъй като трябваше да премина през всички етапи на обучение. Освен това ако не влезете в тесния кръг на просветените, то никога няма да получите знания или дори просто информация. Това е едната страна. Най-интересното обаче е това, че дори не всички хора, които влизат в този кръг имат информация. Излиза, че традицията е просто близки отношения, но не винаги реални знания.

След това в живота ми се появиха наглите американци, които ме научиха да купувам знанието. Аз винаги съм смятал, че е достатъчно да си предан на учението, но се оказа, че не е така. Защото просто ставаш удобен, но полезността често не отговаря на удобността.

С други думи условности в обучението има навсякъде, а изводът е един – ако не са ви научили да се обучавате, то тогава няма значение дали за пари получавате знания или не. Знанието е ваше лично усилие. Ако например умеете да се обучавате, тогава винаги ще можете да определите нивото на знание и важността на обучението при даден майстор за себе си. И няма да ви се налага да прекарате дълги години в тази ситуация.

За пари можете да си купите това, от което се нуждаете, а не знания. А него трябва след това да превърнете в знание. Т. е. важно е да платите не за обучението, а за това, което искате да получите. И трябва да разбирате какво всъщност искате да получите. Да кажем, че сте платили, за да ви научат на някакви упражнения или последователности. И ги научавате.

След това трябва да платите за отговора на въпроса: «А какво да правя с десния си крак, например, в тази последователност?». Ако не получите отговор, просто идете на друго място, потърсете отговор и го намерете.

Важно е да разберете метода. А методът е началната база за обучението. Много хора плащат пари за всичко, а това е безотговорно! Човек трябва да има опит и да разбира основата, а след това трябва да стигне до въпросите: може и не бива. Ако седите на брега и мислите може ли или не бива да ловя риба, докато нямате въдица, то тогава е въпрос на случайност.

След това, не забравяйте в какъв свят живеете. Освен това трябва да намерите онези, от които реално може нещо да се купи. Още повече всъщност трябва да помислите не за това какво и как да купите, а какво ще правите с купеното.

Ако човек не работи върху себе си всеки ден, то най-добре да се натика в някой заден ъгъл и да не излиза от там. Преди да започна да определям знанието, аз десет години се трудих ден и нощ. В резултат на това постигнах най-важното – опита и умението да се обучавам. Затова за мен истински учител е не онзи, който дава знание, а този, който те учи да се учиш.

Днес (когато никой не работи върху себе си и нищо не прави, а само разсъждава и се прави на умен) няма никаква разлика дали си купил нещо или не, защото трябва всъщност да успееш и да го изконсумираш. Този въпрос обаче е много важен за онези, които гледат на практиките от гледна точка на парите. Важно е да си готов да практикуваш, а не  да оценяваш знанията.

Между другото, макар да продавам «стока», както казвам, аз давам на хората за един ден повече информация, отколкото аз самият съм събирал години наред, и за която, впрочем, съм платил сто пъти повече. Това обаче не ускорява човека! Необходимо е умение да се усвои и анализира тази информация. Прибавете и отговорност.

 

11 февруари 2012

Изпрати на приятел


Share |
Име:
Поща:
Име на приятел:
Адрес на приятел:
Съобщение:
Въведете символите от картинката:
Въведете символите от картинката


35 0
| 1235 прегледи |
Етикети:

Във вид за печат
top
Notice: Undefined index: GetCode in /home/olegcherne/public_html/common/descriptor_parser.inc.php(191) : eval()'d code on line 5