Кане Кона – кафе-символ

Best Coffee, или най-кафе

Кане Кона е име на пазара на кафето. Отнася се към сорта арабика (сoffea arabica) и расте по склоновете на Хуалалай и Мауна-Лоа в северната и южната част на големия остров Кона (Хавайски острови). Това е едно от най-качествените и скъпи кафета в света. По място на произход Кона е кафе, родено в слънчева утрин, с разпръснати облаци, гонени от лекия бриз и почиващи в меката нощ. Тези условия, съчетани с порестата, богата на минерали, вулканична почва създават може би най-хубавото кафе в света, известно като „копе” на хавайското наречие.

История

Историята на кафето на Хаваите започва много по-рано от предполагаемото. Първите заселници пристигат тук около 300 – 400 г. вероятно от Маркизките острови или Самоа. Откъде са се появили там, историята може само да гадае. Хрониките на мореплавателите биха ни насочили вероятно към Азия или Арабския полуостров. Така тук, с етиопите и наравно със захарната тръстика, джинджифила и куркумата, вероятно е дошло и кафето. Но не в това се крие същината, важна е култивацията. Каквото и да попаднело на Хаваите, ако се захванело, то растяло с необикновена сила. Захарна тръстика, ананаси, макадамия, джинджифил, лук, сладък картоф, салати, зърнени и много други култури свидетелстват днес за възможностите на Хавайските острови. А сред тях, разбира се, на преден план изпъква Остров Кона, който и до днес се характеризира с непрекъсната вулканична активност.

Първите европейци, пристигнали на острова през 1778 г., открили възможностите на този остров и неговата плодородна сила, която местните жители почитали под формата на богиня Пеле, която въплъщавала не само женския символ на този остров, но и на силата му (заключаваща се в максималните възможности на земната енергия да се натрупва и избликва).

Съвсем скоро се появил и човекът, сложил началото на историята на кафето Кона – както е прието да се смята, през 1828 година, когато американският мисионер Самуел Реверент Рагълз (Samuel Reverend Ruggles) пристигнал на Хаваите с цел мисионерство, макар че съвсем скоро станал част от полинезийската култура и дори може да се каже, се превърнал в първият ѝ европейски син.

Откъде донесъл кафето? Версиите тук са няколко, но кафето е най-вероятно етиопско по произход, взето от Бразилия. Впрочем, то много скоро придобило статуса на Хавайското кафе Канака Коппе, което е напълно разбираемо – земята не само видоизменила показателите му, но го и превърнала изобщо в уникално за целия свят.

Самата традиция на това кафе тепърва трябвало да съзрява. Японци, филипинци, американци и европейци започнали да формират цялостната кафена хавайска култура, както въз основа на семейство Рагълз, така и самостоятелно. Днес можем да изброим не по-малко от 50 фамилии с дълга история в отглеждането на кафе, като общият им брой е близо 800, а обработваната от тях площ достига 10 кв. км. Интересни са впрочем и различните мисионерски направления, които също са се запазили на Хаваите. Там вероятно каквото и да посадиш, все ще порасте. На островите съществува православна мисия, чиито насаждения датират още от XVIII в., какво да говорим за протестантските и католически организации! Изобщо, независимо как ще подходим към това кафе, ще видим, че то носи символа на кафето изобщо, т.е. на кафето, съхранило силата.

Кафена медитация

Кафе, препоръчано от Бен Челеро

Къде да опитаме

  • ИНБИ
  • Ben Chelero Етномир
  • Интегралният бутик „Ренн-ле-Шато“ (г. Орел, ул. Тургенева, 3)
  • Buddha Club Ben Chelero (Молдова, г. Кишинев, Бул. Дачия, 31)
Препоръчваме Ви да прочетете: кaфе.
Препоръчваме Ви да се снабдите с:
Препоръчваме Ви да изучите:

24 февруари 2015

Изпрати на приятел


Share |
Име:
Поща:
Име на приятел:
Адрес на приятел:
Съобщение:
Въведете символите от картинката:
Въведете символите от картинката


0 0
| 918 прегледи |
Етикети:

Във вид за печат
top
Notice: Undefined index: GetCode in /home/olegcherne/public_html/common/descriptor_parser.inc.php(191) : eval()'d code on line 5