Фу Си – изначалното съзнание

Изучаването на темата за развитието на човешкото съзнание и мозък в даоистката традиция трябва да започне с разбирането на образа на Фу Си. Фу Си (Fu Xi, 伏羲) наричат легендарния първи управител на Китай, първия Ван на Поднебесната империя и предшественика. За древнокитайската култура това е не просто легендарна фигура, а многостранен образ, който въплъщава идеята за природата на личността, изначалното коренно съзнание и възможността за ръст и трансформация. Този процес намира израз и в образа на Бялото цвете (байхуа, Bai Hua, 白花) и неговото съзнание.

Съзнанието на Бялото цвете байхуа се представя по различни начини. То се характеризира с осем усилия – това са осемте Двореца на мозъка в даоистката алхимия, осемте листенца на байхуа. Съзнанието на байхуа се представя и чрез деветте дракона, които преобразуват енергията ци, и дванайсетте животни на дзин, скрити в дълбините на осемте триграми.

Тази цялостна система на цветето байхуа – от корена до венчелистчетата – можем просто да наречем съзнанието на Фу Си и да призовем невежия към познание. Но практическият път изисква формирането и постигането на срединност (шийката на цветето), а това не може да се случи чрез един разпилян разум, неспособен да участва в развитието. Развитието на съзнанието може да се сравни с тъкаческото изкуство на копринената буба – то изисква съответната материя.

Природата на изначалното съзнание, на съзнанието Фу Си, е свързана с тялото на мозъка – тя е съсредоточена в корена на цветето и шийката му, напомняща змия, покрита с жълти извивки. Тези извивки задават, образно казано, основния принцип на изписване на йероглифите, т.е. пространството на съзнанието на йероглифното писмо е покълналата, материализирала се енергия на мозъка, формираща непобедимата сила на съзнанието.

И така, Фу Си е изначалният мозък и изначалното съзнание. Онова, което в даоистката алхимия се нарича Дворец на нефритената пагода (първият дял на мозъка), олицетворява цялата схема за формиране на мозъка, описана в системата на осемте (Ba, 八) триграми (Gua, 卦), чието създаване се приписва на Фу Си. Защо мозъка? Защото единствено мозъкът изработва клетките, които могат да  проявят енергията на триграмите.

Така разполагането на триграмите според Фу Си (Преднебесните триграми, сянтян-ту, Xian Tian Tu, 先天圖) задава схемата на мозъка, върху която стъпва развиването на диаграмата на съзнанието или разполагането на триграмите по Вен Ван (Следнебесните триграми, хоутян-ту, Hou Tian Tu, 後天圖).

Съзнанието в покой е самият мозък, коренът на Бялото цвете. Силата му се въплъщава от Зеления или Лазурния дракон (цинлун, Qing Long, 青龙), чиято сила олицетворява всички дракони. Това е олицетворение на материята на съзнанието, олицетворение на духа във вид на змия (ше, She, 蛇) или в Лазурния дракон.

Даоистката традиция разглежда съзнанието като бинарна система, с корен, който възражда и опложда цялото съзнание в мозъка или по-скоро в Дворците на мозъка. При Фу Си мозъкът се разбира преди всичко като онова, което напълва мозъка, а именно – съзнанието. Забележете, че важно тук е не само какво напълва мозъка, а и как. От съвременна гледна точка, този процес може да се разглежда като свързан с различните дялове на мозъка. Основният процес е асоциативно свързан с усилието, което може да се обозначи като съзнанието на змията. Тук, разбира се, не става дума за змията, както се възприема обикновено, тъй като основната функция на това съзнание е напълването със светлина. Този процес е основа на мисленето според Фу Си, а змията олицетворява коренното усилие на мозъка.

Чрез този корен и неговата сила се създава специален модус на работа на мозъка и възприемане на света. Така са се формирали енергийните закони на пренаталността в развиването на съзнанието и работата му.

Разбирането на този процес дава възможност да се построи практическа система за развитие на мозъка. Тук важното е да се очертаят зооморфните и зооантропоморфните принципи, които най-пълно изразяват обемността на пространството и характеризират различни енергийни принципи и формати, основни за практическото постигане на съзнателно възприятие.

И така, първоизточникът на нашата природа и основният посредник между мозъка и съзнанието е цветето байхуа, на чиито праг пази змията, като създава триграмен корен, отразяващ нашите реакции, навици и поведение. Според китайския светоглед, разбирането за змията има три нива: червей (чун, chong), скрития образ на пренаталността миян (mian) и вътрешна сила би (bǐ).

Това е и дялът на мозъка за свързване с други дялове и тройният аспект на дяловете на мозъка, характерен за всички дялове, и символът на хармония или шестият знак в китайската астрология. Змията е Малкият дракон (сяолун, Xiao Long, 小龙) или неговият зародиш.

Да се съсредоточим върху развитието, без да разбираме корена на развитието, означава да се изгубим в процеса. Ако не контролираме тази сила, ние преграждаме пътя към познанието на собственото си съзнание. За да опознаем всепроникващия дух, трябва да овладеем съзнанието в дълбините на вътрешната ни природа, да опознаем скритата си вътрешна мощ. Родовото съзнание в лицето на Фу Си и жена му Ню Ва ((Nǚ Wā, 女娲, наричана още Нугуа и На-гуа), змиевидните сили-родители, не само ще усъвършенства нашата природа, но и ще укрепи връзката с духовете на предците.


Включете се в онлайн-семинара „Цигун на Бялото цвете байхуа“

06 септември 2020

Изпрати на приятел


Share |
Име:
Поща:
Име на приятел:
Адрес на приятел:
Съобщение:
Въведете символите от картинката:
Въведете символите от картинката


2 0
| 328 прегледи |
Етикети:

Във вид за печат
top
Notice: Undefined index: GetCode in /home/olegcherne/public_html/common/descriptor_parser.inc.php(191) : eval()'d code on line 5