Центърът Хуей-ин

Центърът Хуей-ин е точката, в която енергията ци се слива, както и центърът на формиране на енергията дзин. Това е най-важният от центровете в тялото ни, налагащи удържането на определен натиск. В даоистката медицина Хуей-ин се разглежда като жлеза, която може да генерира, натрупва и най-важното пренасочва енергията с цел укрепване на семето и формиране на цинобъра в долното цинобърно поле. В този център се съгласуват трите най-важни енергийни потока, които преминават съответно през краката, макрокосмическата орбита и долното цинобърно поле.

От работата на този център зависи запазването на жизнеността и способността за усвояване на секреторната есенция (нектара), изработвана от затворените енергийни образувания, свързани със съдовете на половите органи. Този център регулира първичната геометрия на тялото ни, заложена във функцията за изработване на енергията дзин (сперматичната есенция).

От работата на Хуей-ин зависи още дали ще се разсейва сперматичната енергия при мъжа и дали ще се усвоява енергията след овулацията при жената. Това е центърът на диафрагмената орбита, свързана с енергодишането, а при жените това е центърът, свързан с работата на матката.

Една от важните функции на тази точка е свързана с умението да се храним от енергията на пространството, тъй като на нея се пада задачата да взаимодейства с определени минерали от свещените планини (например Цинобърната планина).

Ако този център съществува в неконтролирано състояние, това води до загуба на енергия, но и пречи на работата на друг център – центърът Чанцян, от чието функциониране зависи задният среден меридиан.

Центърът Хуей-ин може не само да съхранява енергията, но и да я регенерира и да я насища чрез диафрагмата на перинеума. Това свойство се развива при правилно построено движение, когато смисълът на движението се основава на построеното взаимодействие на перинеума и центъра.

Изискванията, свързани с този център, са свързани с определен тонален режим на съществуване, който да позволява усилено постъпване на енергията ци-дзин в затвореното цинобърно образувание – при мъжете в простатната жлеза, а при жените – в матката.

Повече подробности по темата можете да прочетете в книгата «Даоисткото тяло».

 

Въпроси и отговори

В продължение на цялата практика ли трябва да се оказва натиск върху този център (например при формата Лао-дзя)? Или трябва да се редува напрягане и отпускане?
Трябва да се постигне естествена събраност.

Трябва ли центърът да се държи събран в продължение на целия ден?
Не.

Откъде трябва да идва усилието за събиране? От стъпалата? Или от усилието на съзнанието?
От областта на перинеума.

 

26 септември 2012

Попитай автора


Само регистрирани потребители могат да зададат въпрос. Вход.

За регистрация натисни тук.



845

Изпрати на приятел


Share |
Име:
Поща:
Име на приятел:
Адрес на приятел:
Съобщение:
Въведете символите от картинката:
Въведете символите от картинката

Във вид за печат
top
Notice: Undefined index: GetCode in /home/olegcherne/public_html/common/descriptor_parser.inc.php(191) : eval()'d code on line 5