Кафето - черно вино

В кристални вази розовееха там
Плодове и много приятни сладки
Там сервираха кафе на всички гости
В китайски фини чашки — украшения

Байрон


Една чаша много горещо силно черно кафе, три супени лъжици бита сметана, един шот ирландско уиски… В тази рецепта няма нищо фантастично. Днес кафе се отглежда в повече от петдесет страни по света и много народи имат традиции в използването на тази напитка. Въпреки че кафето се смята за една от най-популярните напитки, истинската му стойност и възможности остават скрити за повечето потребители. Известно е, че кафето има определена мощност, енергия, която арабите наричат „кауе”.

Кафето е лунна напитка, тя не обича слънцето, тя обича луната! По доста специален начин тази напитка е свързана с келтската традиция, с келтското отношение към живота. За тези прекрасни хора „защо" и „как" винаги е било по-важно от „къде" и „кога". А именно инициацията, свързана с Луната, става основен ритуал на друидите. Ритуалът на приготвяне на специалната напитка, снабдена със силата на Луната, се нарича "Овластяване на Кухулин” — герой от келтските легенди. По света тази напитка е известна като сома, генада, хаоама, амброзия. И всички тези напитки са свързани с гадателство (спомнете си за утайката от кафето!). Към тях се включва „Червеният кларет”, свързан с мистичните принципи на винопроизводството.

Тези принципи са свързани с всепораждащата Чаша, която дарява със специално състояние и специално качество. И всяка напитка, даряваща това качество, всъщност е свързана с Чашата — уникален символ в световната култура. Знанията за нея са съществен елемент за келтите. Така че всяка напитка е хубава, ако може да бъде позната. Цялостните напитки имат своите принципи и закони и кафето е една от тези напитки.

Ако изхождаме от това, че всяка история се пише от хора, подвластни на времето, в което живеят, ние никога няма да разберем откъде се е появило кафето. Дори ако вземем под внимание коптската версия, свързана с югоизточната етиопска провинция Кафа. Каквото и да е, първоначално никой не е варил кафе в кафе-машина — кафето е било храна… В древни времена, когато храната се е обожествявала, кафето е представяло местността, от където идва. Следователно, то е било тотемна напитка. Тотемността се определя от енергийната значимост на мястото, което означава, че кафето е нещо, което не трябва да се пие, а да се попива, мещо с което трябва да се храним. Храненето е свещен процес, с който е свързана появата на първичните човешки символи. Това е пропорция, която обединява физическото, енергийното и интелектуалното начало в човека. Символът на пропорцията може да бъде както формата, така и нейното съдържание. Кафето в този случай ни представя съдържанието. Но съдържанието не може да бъде познато без формата.


Алхимичен котел

Първичната форма, на която хората обърнали внимание, било това, което създава живот и съдържа енергия: грозде, жито, кафе, чай, царевица и т.н. Това са символите на храните, които са свързани с богинята-майка и силите на плодородието. Именно за тях в древни времена (и до ден днешен) са се изработвали кани, съдове, чаши и купи, обединени под общото разбиране за рога на изобилието, всепораждащия котел. Ако разчитаме на вярванията на ахмарите и тиграите — племената, които може би са открили тази напитка за хората, то в нея те са видели сливане на силите на природата с човека.

Християнското монофизическо учение, което тези племена следват, не позволява двойственост не само в мисленето, но и в поведението. Ето защо всеки продукт от кафе, който те сварявали или прецеждали като вино, не се е възприемал като технологично произведен продукт. Въпреки това той бил приет от тези племена по силата на отделни вярвания.

Затова във всички древни култури, които са формирали свое космогонично учение, варели и съхранявали течност и храна в парни котли и съдове, в тях варели магически напитки: бира, вино, кафе и чай. Пиели директно от котлите и с тях украсявали пространството. В древните култури (келти, траки, гърци), магическият котел се е смятал за символ на плодородието и на безсмъртието.

Според ирландските предания за келтите котелът бил и символ на знания и вдъхновение. Ако се обърнем към женските езически богини — египетската Изида, келтската Дана, фригийската Кибела — пазителки на знанията за пропорциите и раждането на нов живот, виждаме, че дейността им е била свързана с магически котел.

Впрочем ние можем да наричаме котел и златното руно на гърците, вълшебната покривка на славяните, тракийския ритон, чашата на Граал, джезвето на арабите и други символи, чак до пещта на алхимиците, в която те се опитват да добият философския камък. Всичко това съдържало в себе си разбирането за превръщането на една форма в друга, давало нещо, което приличало на амброзия — храната, която позволява постигането на младост и безсмъртие. Познаването на пропорциите и ритъма на хранене е изкуство на разбиране на вкуса — алхимия на вкуса, който развивали арабите, довеждайки това изкуство до съвършенство.


Кафето — суфиски еликсир

Не трябва да се опитваме да търсим произхода на кафето, в такова търсене можем да тръгнем както на юг, така и на север, на запад и на изток. Важни са знанията, тъй като тях можем да познаем. И ако приемем версията, че на арабския полуостров кафето попада благодарение на знаменития суфи Али-бен-Омар ал-Шадили, то тогава става ясно, че тази напитка му е била по определен начин позната.

Възможно е тъкмо основаният от него храм Мока (Ал-Муха) да е първата лаборатория, където мюсюлманите изучавали свойствата на кафето, а не са го използвали просто за молитвено бдение. Суфите никога не правят нещо просто така без необходимото обучение. Това се отнася дори за най-обикновена вода, а какво остава за кафето!

В древността хората не са хранели тялото, а са го поили. Подхранвали са духа. Следователно свойствата трябва да се познават в храненето. Така човечеството е разработвало храненето на духа. Това хранене е целяло преобразуване и в последствие е било заменено от разбирането за виното, което включвало различни напитки (поне използвани като такива), не само онези, които се правели от грозде. И ако вземем като основа теорията, че тъкмо арабите са дали на света кафето, то именно те са се научили да го преваряват, довеждайки го до определено съвършенство.

Интересна е връзката на кафето с още един манастир — Сабър. Съгласно суфиското понятие сабър е търпимост и учение или умение да се възприема горчивината естествено. Нима не е истина, че тя има толкова много общо с вкусовите качества на кафето? Именно горчивата отвара на кафето се цени най-много от суфиите. Тази отвара се нарича по начина, по който се нарича еликсира Кахва. Това е еликсирът, който е помогнал на пророк Мохамед да възстанови сърцето си от прекомерен товар. Съгласно легендата самият Аллах помогнал на пророка, като му изпратил архангела Джибраил с горчива черна напитка, подобна на камъка Кааба.

Вкусът и ароматът на тази напитка помогнали на пророка да укрепи силите си и да възстанови здравето си. Впоследствие тъкмо на тези свойства на кафето била приписана силата на „кауе”. А напитката, приготвена от кафе, почнала да се нарича арабско вино, съхраняващо духа на човека. Някои дори сравняват процесът на приготвяне и приемане на тази напитка с ритъма на четене на сутри.


Божествени зърна

И все пак, като се даде приоритет на арабите в развитието на кафето, следва да се отбележи, че именно потъналите във вярата етиопци, определили значението на тази напитка, свързано със всекидневната му употреба. Монасите от коптския манастир Каафа, отдадени само на една единствена цел — да служат на Бог, водели напълно аскетичен живот, без да се грижат за насъщния си. За да си подържат силите те варели чорба от черни зърна, които като по чудо са се появявали в манастира. Според легендата, сам Господ им дал такава възможност, и тези зърна по-късно станали известни като кафе. С други думи, за етиопците кафето е било преди всичко даденост, която те възприемали като черно вино.

Етиопската версия е една от основните в усвояването и представата на света за тази напитка и ние не можем да я избегнем. В края на краищата тъкмо тя е най-езотеричната и мистична и съгласно нея кафето може да се появи навсякъде по волята на Господ, което, между другото, съществува и в арабската версия.
При известна свобода на въображението ние можем да видим двойствения модел за света, наподобяващ зърно на кафе, и при аскети, хети и келти в тяхното йероглифно писмо и изображения. Кафето е изображение на двойната природа на света, въплътена през призмата не на слънчевия, а на лунния култ, който се нуждае от Луната и Земята.

С коренна система от 2 до 3 метра в земята кафето се храни с микроелементи и минерали и пие подпочвени води. Следователно то може да вземе силата на онова място, където расте. Процесът на зреене на двете основни разновидности кафе — Арабика и Робуста, е съответно 8 и 9-11месеца и е свързан с процеса на развитие на зародиша в утробата на майката, което по някакъв начин съответства на ритъма на раждане на човек. Разбира се, Арабиката, която узрява за 5-6 месеца, днес е много различна от онази, чийто период на зреене продължава по-дълго, както впрочем и Робустата, която в този случай не трябва да зрее повече от 9-9,5 месеца. Интересно е, че през това време, кафето променя цвета си седем пъти — от зелено през жълто и червено до кафяво. Така че за етиопците най-вероятно кафето е било вещество, способно да отрази жизнените пулсации, съответстващи на раждането на човешкия дух.


Вредно е да се пие? Полезно е да се яде!

Вредно или все пак полезно е да се пие кафе? Простият отговор е — разбира се, че е вредно. Кафето не трябва въобще да се пие. То трябва да се яде. Но това изисква висококачествено кафе и умение да се насладиш на вкуса. Всичко останало е условност. Ако човек иска полза, то той трябва поне да познава естетиката на продукта и тогава ще може да познава екстатиката му.

Хората са се научили да се наслаждават на кафето точно когато то е наподобявало груба отвара от сурови зърна и плодове. Едва през XIII век са започнали да го сушат и да го пекат. Именно в онези далечни дни свойствата на самата напитка са привлекли вниманието към себе си. Говорейки за предимствата на кафето, първо трябва да се опитаме да разберем неговите качества, независимо дали пием ямайска „Blue Mountain" или индонезийски „Kopi Luwak ".

Най-важната и трудна задача е способността на нашия организъм да извлича от кафето протеин. Тъй като кафето силно влияние върху сърцето, особено важно е да се разбират качествата на кафето, това какъв сорт и каква марка са най-подходящи за дадения човек. Много неща зависят от цялата храносмилателна система на човека. Кафето трябва да премине през процес на ферментация, тоест да бъде усвоено преди всичко от храносмилателната система. Ако това не се случи, то ще натоварва нервната система и сърцето.

Известните суфиски лечители Абу Бакр Мохамед ибн Закарий Ар-Рази (850-922) и Ибн Сина (980-1037) използвали кафето за лечебни цели. От техните трактати става ясно, че кафето помага при настинка, краста, подагра, едра шарка, укрепва костите, предпазва от образуване на камъни в бъбреците. Кафето е особено полезно за жените при регулиране на менструалния цикъл. Това далеч не е пълния списък, към който отпращат много изследователи и трудове. Кафето предпазва от развитие на кариес като убива бактерията streptococcus mutans, която предизвиква неговото развитие. Вярно е, че леко украсява зъбите, като ги лишава от белота. Но и тук има нещо полезно — укрепването на емайла. О, и най-важното — кафето укрепва черния дроб. А в древността черния дроб се е възприемал като мястото, където се съхранява духът!

Въпреки това е необходимо да се отчитат различните физиологични възможности на днешния човек и хората, живели стотици години преди нас. И не забравяйте основното: кафето помага само при определени условия, когато се пие умерено и когато е правилно приготвено.

 

29 юни 2010

Попитай автора


Само регистрирани потребители могат да зададат въпрос. Вход.

За регистрация натисни тук.



937
| Code de Vino

Изпрати на приятел


Share |
Име:
Поща:
Име на приятел:
Адрес на приятел:
Съобщение:
Въведете символите от картинката:
Въведете символите от картинката

Във вид за печат
top
Notice: Undefined index: GetCode in /home/olegcherne/public_html/common/descriptor_parser.inc.php(191) : eval()'d code on line 5